خانه / نقد و بررسی / توضیحات دبیر هنری کن درباره نمایش فیلم جدید «لارس فون تریه» در بخش خارج از مسابقه

توضیحات دبیر هنری کن درباره نمایش فیلم جدید «لارس فون تریه» در بخش خارج از مسابقه

دبیر هنری جشنواره کن دلیل نمایش «خانه‌ای که جک ساخت» فیلم جدید لارس فون تریه در بخش خارج از مسابقه را در نامه‌ای به ایندی وایر توضیح داد. تی‌یری فرمو گفته این تصمیم به دلیل محتوای حساس فیلم و موضوع مناقشه‌برانگیزش اتخاذ شده است. فرمو همچنین از بازگشت فیلمساز مولف دانمارکی به مهم‌ترین جشنواره سینمایی دنیا ابراز خوشحالی کرده است و گفته لارس فون تریه اینجاست چون وقتش رسیده همه بدانند درست است که او قربانی شوخی‌های ناجور خودش شد اما تنبیه‌اش هم بیش از اندازه طولانی و افراطی شد.

فون تریه پیشینه‌ای طولانی با جشنواره کن دارد. سال‌ها پیش از آن‌که به خاطر شوخی‌اش درباره تایید جنایات نازی‌ها در نشست خبری «مالیخولیا» از سوی جشنواره طرد و تحریم شود، برای «رقصنده در تاریکی» موفق به دریافت جایزه نخل طلا شده بود و تا یک دهه بعد، همچنان از جایگاه فیلمساز مولف برخوردار بود. حتی در سال ۲۰۱۱، وقتی جشنواره معلوم نکرد که آیا به او اجازه بازگشت خواهد داد یا نه، «مالیخولیا» جایزه بهترین بازیگر زن را برای کرستن دانست به ارمغان آورد.

هفت سال بعد از آن واقعه تلخ، فون تریه بالاخره با ساخته جدیدش «خانه‌ای که جک ساخت» به کن برمی‌گردد. این فیلم روان‌شناختی مهیج با بازی مت دیلن در نقش قاتلی سریالی مقابل دوربین رفته است. اگرچه برگزارکنندگان جشنواره نمایش فیلم فون تریه را در بخش خارج از مسابقه برنامه‌ریزی کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد برای جلوگیری از مناقشه‌های احتمالی چنین تصمیمی اتخاذ کرده‌اند تا هیات داوری بابت انتخاب برنده جایزه نخل طلا تحت فشار قرار نگیرد.

فرمو در نامه‌ای به ایندی وایر در این‌باره توضیح داده: «فیلم او (فون تریه) خارج از مسابقه روی پرده می‌رود چون موضوع منحصر به فرد و بسیار مناقشه‌برانگیزی دارد که این بخش برایش بهترین جا بود.» دبیر جشنواره کن در ادامه گفته: «و چه خوش‌مان بیاید یا نه، با فیلمی مهم و فیلمسازی بزرگ سر و کار داریم.»

در سال ۲۰۱۱، فرمو در گفت‌وگو با ایندی وایر خشمش را نسبت به اظهارات فون تریه در نشست خبری ابراز کرده بود. فرمو آن زمان گفته بود: «بیش از هر چیز غم‌انگیز است چون به نحوی باعث شد فیلم خودش قربانی شود. دلم می‌خواهد فیلمسازان درباره این واقعیت فکر کنند که کن بازتاب‌دهنده مسایل فراوانی است در نتیجه ناچارند مراقب باشند.»

با این حال، او درباره این‌که اظهارات فون تریه بازتاب‌دهنده جهان‌بینی خاصی است چندان بحث نکرد. فرمو توضیح داد: «لارس فون تریه خیلی نادان و ابله بوده اما یهودستیز نیست.»

دبیر هنری جشنواره کن در پایان نامه‌اش در مورد نگرانی پخش‌کنندگان امریکایی فیلم یادآور شده: «در فرانسه همه دغدغه کن را دارند. در امریکا، همه دغدغه‌شان اسکار است. فرانسوی‌ها حوالی ماه مه گرد هم می‌آیند، در حالی‌که امریکایی‌ها ترجیح می‌دهند تا پاییز صبر کنند. پس شکی نیست که نمایش زود هنگام فیلمی برای‌شان ریسک محسوب می‌شود – از همه مهم‌تر ریسک رویارویی با واکنش منتقدان است که انتظارات‌شان در کن به حداکثر می‌رسد.»


Post Views:
۴


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

پیمان معادی جایزه دستاورد جشنواره استکهلم را گرفت

پیمان معادی که همراه با سعید روستایی برای نمایش فیلم «متری شیش و نیم» به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *