خانه / نقد و بررسی / ژان میشل فرودون سردبیر سابق کایه دو سینما: «عباس کیارستمی» جهانی‌ترین فیلمساز ایرانی است

ژان میشل فرودون سردبیر سابق کایه دو سینما: «عباس کیارستمی» جهانی‌ترین فیلمساز ایرانی است

ژان میشل فرودون استاد دانشگاه، مورخ، منتقد و روزنامه نگار سینمایی فرانسوی و سردبیر سابق نشریه «کایه دو سینما» درباره سینمای ایران گفت: سینمای ایران سینمای اصیل و خلاقی است و لازم است که فیلم های ایرانی در تمام جهان دیده شوند.

وی با اشاره به سینمای عباس کیارستمی به عنوان یک بخش ویژه از سینمای ایران بیان کرد: عباس کیارستمی نه تنها فیلمساز خیلی خوبی در ایران بود بلکه در کل جهان شناخته شده و جزو بهترین ها بود. کیارستمی هم فیلمساز خوب و هم به معنای کلمه استاد و معلم شایسته ای برای جوانان بود به همین دلیل هم در فیلم هایش و هم در مقام استادی، دو ویژگی آزادی و قدرت بخشیدن به دیگران در او بسیار دیده می شد. فیلم های کیارستمی در عین سادگی روایی و قابل درک بودن برای همه مردم، حرف های زیادی برای گفتن داشتند و این ویژگی برای یک فیلمساز بسیار مهم است.

فرودون تاکید کرد: کیارستمی در فیلم هایش فرهنگ ایران که ریشه در شعر ایرانی دارد به جهان معرفی کرد و فیلم های او سبب شد نگاه مردم جهان به ایران تغییر کند، بنابراین او بهترین سفیر ایران بود.

این منتقد سینما در ادامه با ابراز تاسف از برخی نظرات درباره عباس کیارستمی در محافل سینمایی ایران، توضیح داد: برای برخی فیلمسازان ایرانی‌ ابراز تاسف می کنم که گاهی اوقات درباره کیارستمی بد صحبت می‌کنند. البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقی می افتد و زیاد شنیده‌ام که نه فقط درباره کیارستمی بلکه درباره بقیه هنرمندان نیز بد صحبت می کنند و این مساله واقعا ناراحت کننده است.

سردبیر سابق «کایه دو سینما» در پاسخ به اینکه آیا فیلمسازان ایرانی جایگاهی ویژه مثل کیارستمی در جهان پیدا کرده اند، گفت: فیلمسازان خوبی در ایران وجود دارند، اما تا الان در مقایسه با کیارستمی هیچ کسی را ندیده ام و هیچکدام به پای کیارستمی نمی رسند.

این منتقد سینمایی در پایان در پاسخ به اینکه آیا اصغر فرهادی چنین جایگاهی در جهان دارد یا خیر، بیان کرد: به نظر من اصغر فرهادی فیلمنامه نویس بزرگی است.

منبع:افکار نیوز


لينک منبع

درباره ی admin

همچنین ببینید

۵ ابرقهرمان زن در سینمای امروز جهان

یلم‌های ابرقهرمانی تقریبا تا همین ۱۰ سال پیش ملک طلق مردان بود و زنان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *